دسته‌بندی نشده

8 عامل ایجاد لک دندان

8 عامل ایجاد لک دندان

8 عامل ایجاد لک دندان

8 عامل ایجاد لک دندان را در ذهنتان نگه بداریید. ضرب المثل قدیمی “پیشگیری بهتر از درمان است” در مورد دندان‌های شما بسیار صادق است. بهترین راه برای حفظ لبخند روشن، پرهیز از مصرف مواد لکه‌دار کننده است. علاوه بر این، اگر اخیراً تحت درمان‌های سفیدکننده دندان قرار گرفته‌اید، به همان اندازه مهم است که از ایجاد لکه جلوگیری کنید تا بتوانید بیشترین بهره را از درمان ببرید.

 

 برخی از موادی که باعث ایجاد لک دندان می‌شوند و اقداماتی که می‌توانید برای جلوگیری از آن انجام دهید.

نوشیدنی‌های

نوشیدنی‌های که سبب لک دندان می‌شوند

1. نوشیدن قهوه، شراب قرمز

قهوه سبب لک دندان می‌شود، رنگدانه‌های تیره به نام کروموژن در قهوه می‌توانند به سطح مینای دندان بچسبند و به مرور زمان باعث تیره شدن آنها شوند.

علاوه بر قهوه  شراب قرمز نیز سبب لک دندان می‌باشد ، به همین دلیل نوشیدن آب به طور متناوب تاثیر آن را کم می‌کند. چای سیاه معمولاً دارای تانن های لکه‌دار بالایی است که ممکن است منجر به لک دندان بیشتر از قهوه شود

افزودن شیر به چای یا قهوه می‌تواند به کاهش این اثر کمک کند. به علاوه، شیر منبع خوبی از کلسیم است که برای سلامت دندان شما مهم است!

"6

لک دندان

2. خوردن غذا

درست مانند نوشیدنیها، هر غذایی که انگشتان شما را لکه‌دار کند، احتمالا سبب ایجاد لک دندان  می‌شود.و این غذاها عبارتند از انواع توت‌های رنگارنگ، چغندر، آب نبات‌های چسبنده و غذاهایی با سس‌های رنگارنگ. به سس‌های کاری، سس های مبتنی بر گوجه فرنگی و سس سویا فکر کنید.

سس‌های سبک و خامه ای کمتر باعث ایجاد لکه روی دندان می‌شوند.

3. نوشیدنی‌های اسیدی

نوشیدنی‌های ورزشی و نوشیدنی‌های گازدار می‌توانند باعث ایجاد لک دندان شوند زیرا حاوی مقادیر قابل توجهی رنگدانه، قند و اسید هستند. حتی برخی از انواع شراب‌های سفید می‌توانند مینای دندان را نرم کنند و آن‌ها را بیشتر در معرض لکه‌دار شدن از سایر غذاها و نوشیدنی‌ها قرار دهند. این نوشیدنی‌ها را فقط باید در حد اعتدال مصرف کرد یا به طور کلی از مصرف آن اجتناب کرد.

 

4. نگه داشتن نوشیدنی و غذا در دهان

از نگه داشتن غذا و نوشیدنی در دهان خودداری کنید، زیرا هرچه زمان بیشتری در دهان باشد، زمان بیشتری برای باقی گذاشتن لک خواهد داشت. غذا را پس از جویدن کافی قورت دهید و برای برخی از نوشیدنی‌ها از نی استفاده کنید زیرا زمان تماس ماده با دندان را محدود می کند.

 

5. ننوشیدن آب کافی

آب  عامل ضروری برای حفظ سلامت کلی است ونقش مهمی در حفظ سلامت دندان‌ها نیز دارد. نوشیدن آب یا شستشوی دهان بعد از هر غذا و نوشیدنیسبب کاهش لک دندان می‌شود. نوشیدن آب لوله کشی حاوی فلوراید نیز می‌تواند به محافظت از دندان در برابر پوسیدگی کمک کند.

 

6. سیگار

سیگار نه تنها منجر به لک شدن  لب‌ها و دندان‌ها می‌شود، بلکه مشکلات عمده دیگری مانند سرطان دهان و بیماری لثه را نیز به دنبال دارد.

 

7. مسواک نزدن  و نکشیدن نخ دندان

ایجاد پلاک دندانی روی سطح دندان می‌تواند سبب لک دندان باشد. دو بار مسواک زدن در روز و یک بار کشیدن نخ دندان سبب کاهش پلاک دندان می‌شود.

 

8. اجتناب از ویزیت دندانپزشکی

مراقبت خوب از دهان مستلزم مراجعه منظم به دندانپزشک است، جایی که می توانید علائم اولیه مشکلات لثه و دندان را بررسی کنید و به موقع درمان شوید. همچنین می توانید با توجه به سبک زندگی خود مشاوره دندانپزشکی دریافت کنید.

برداشتن دندان عقل

پیج اینستاگرام ما 

خرید تجهیزات دندانپزشکی

دیدگاهتان را بنویسید