دسته‌بندی نشده, مقالات دندانپزشکی

آمالگام چیست؟

آمالگام آرکاتجهیز دنت

آمالگام چیست؟

برای آشنایی بیشتر با آمالگام و آمالگام دندان در این مقاله با آرکاتجهیز دنت شرکت فروش تجهیزات دندانپزشکی و پزشکی همراه باشید.

آمالگام چیست؟ تجهیزات دندانپزشکی

شرکت فروش تجهیزات دندانپزشکی و پزشکی آرکاتجهیز دنت

آمالگام دندانی یک ماده پرکننده دندان است که برای پر کردن حفره های ناشی از پوسیدگی دندان استفاده می شود.

آمالگام دندانی مخلوطی از فلزات است که از جیوه مایع (عنصری) و آلیاژ پودری متشکل از نقره، قلع و مس تشکیل شده است. تقریباً نیمی (50%) از آمالگام دندانی از نظر وزنی جیوه عنصری است. خواص شیمیایی جیوه عنصری به آن اجازه می دهد تا با ذرات آلیاژ نقره/مس/قلع واکنش داده و به یکدیگر متصل شود و یک آمالگام تشکیل دهد.

پرکردن دندان با آمالگام اغلب به دلیل ظاهر نقره مانند آنها به عنوان “پرکردن نقره” شناخته می شود. اگرچه استفاده از این اصطلاح توصیه نمی شود زیرا این اصطلاح مواد موجود در آمالگام را به درستی توضیح نمی دهد.

هنگام قرار دادن آمالگام دندان، دندانپزشک ابتدا دندان را مته می کند تا پوسیدگی را از بین ببرد. سپس حفره دندان را برای قرار دادن پرکننده آمالگام شکل می دهد. سپس، تحت شرایط ایمنی مناسب، دندانپزشک آلیاژ پودری کپسول شده را با جیوه مایع مخلوط می کند تا یک بتونه آمالگام تشکیل دهد. این بتونه آمالگام نرم شده در حفره آماده شده قرار می گیرد و شکل می گیرد. جایی که به سرعت سفت می شود و به یک پرکننده جامد تبدیل می شود.

قبل از پر کردن آمالگام دندان چه چیزهایی را باید بدانم؟

تصمیم گیری برای استفاده از مواد پرکننده برای درمان پوسیدگی دندان، انتخابی است که باید توسط شما و دندانپزشکتان انجام شود. همانطور که گزینه های خود را در نظر می گیرید، باید اطلاعات زیر را در مورد پر کردن آمالگام دندان در نظر داشته باشید.

شرکت فروش تجهیزات دندانپزشکی و پزشکی آرکاتجهیز دنت

فواید آمالگام دندانی:

 • قوی و بادوام هستند، بنابراین نسبت به سایر انواع پرکننده احتمال شکستگی کمتری دارند.
 • برای بیمارانی که در معرض خطر پوسیدگی دندان هستند، برای آماده سازی دندان های بزرگ، و در جایی که رطوبت باعث می شود مواد دیگر مانند رزین ها برای ایجاد پیوند با دندان مشکل داشته باشند، مفید است.
 • ارزان ترین نوع مواد پرکننده.
 • برای بیش از 150 سال در صدها میلیون بیمار در سراسر جهان استفاده می شود.

خطرات احتمالی آمالگام دندانی:

 1. حاوی جیوه عنصری است.
  سطوح پایین جیوه را به شکل بخاری آزاد می کند که می تواند توسط ریه ها استنشاق و جذب شود. قرار گرفتن در معرض سطوح بالای بخار جیوه، که ممکن است در برخی محیط های شغلی رخ دهد، با اثرات نامطلوبی در مغز و کلیه همراه بوده است.

 

2. در حال توسعه سیستم های عصبی در جنین ها و کودکان خردسال ممکن است به اثرات نوروتوکسیک بخار جیوه حساس تر باشد.

اطلاعات بالینی بسیار محدودی در مورد پیامدهای سلامت دراز مدت در زنان باردار و جنین های در حال رشد آنها و کودکان زیر شش سال، از جمله نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند، در دسترس نیست. زنان باردار و والدینی که کودکان زیر شش سال دارند و نگران نبود اطلاعات بالینی در مورد پیامدهای سلامت درازمدت هستند، باید با دندانپزشک خود صحبت کنند.

 

3. اگرچه شواهد موجود نشان نمی‌دهد که قرار گرفتن در معرض جیوه حاصل از آمالگام دندانی منجر به اثرات نامطلوب سلامتی در جمعیت عمومی می‌شود، قرار گرفتن در معرض جیوه ممکن است خطر بیشتری برای سلامتی در گروه‌هایی از افراد ذکر شده در زیر ایجاد کند،

شرکت فروش تجهیزات دندانپزشکی و پزشکی آرکاتجهیز دنت

 افرادی که ممکن است بیشتر در معرض خطرات نامطلوب بالقوه باشند. اثرات عموماً با جیوه مرتبط است.

 • زنان باردار و جنین های در حال رشد آنها؛
 • زنانی که قصد باردار شدن دارند؛
 • زنان شیرده و نوزادان و نوزادان آنها؛
 • کودکان، به ویژه آنهایی که کمتر از شش سال سن دارند؛
 • افراد مبتلا به بیماری عصبی از قبل موجود؛
 • افراد مبتلا به اختلال عملکرد کلیه؛
 • افرادی که دارای حساسیت شدید شناخته شده (آلرژی) به جیوه یا سایر اجزاء (نقره، مس، قلع) آمالگام دندان هستند.

 

4.برخی از افراد به جیوه یا سایر اجزای آمالگام دندان (مانند نقره، مس یا قلع) حساسیت یا حساسیت دیگری دارند. آمالگام دندانی ممکن است باعث ایجاد ضایعات دهانی یا سایر واکنش های حساسیتی در این افراد شود.
اگر به هر یک از فلزات موجود در آمالگام دندان حساسیت یا حساسیت دارید، نباید از پرکردن آمالگام استفاده کنید. می توانید سایر گزینه های درمانی را با دندانپزشک خود در میان بگذارید.

شرکت فروش تجهیزات دندانپزشکی و پزشکی آرکاتجهیز دنت

چرا از جیوه در آمالگام دندان استفاده می شود؟

تقریباً نیمی از پر کردن آمالگام دندان جیوه مایع و نیمی دیگر از آلیاژ پودری نقره، قلع و مس است. جیوه برای چسباندن ذرات آلیاژ به یکدیگر و ایجاد یک پرکننده قوی، بادوام و جامد استفاده می شود. خواص منحصر به فرد جیوه (مایع در دمای اتاق است که به خوبی با پودر آلیاژ پیوند می یابد) آن را به یکی از اجزای مهم آمالگام دندانی تبدیل می کند که به دوام آن کمک می کند.

آیا جیوه موجود در آمالگام دندان با جیوه برخی از ماهی ها یکی است؟

خیر. چندین شکل شیمیایی مختلف از جیوه وجود دارد: جیوه عنصری، جیوه معدنی، و متیل جیوه. شکل جیوه مرتبط با آمالگام دندان، جیوه عنصری است که بخار جیوه را آزاد می کند. شکل جیوه موجود در ماهی متیل جیوه است که نوعی جیوه آلی است. بخار جیوه عمدتاً توسط ریه ها جذب می شود.

متیل جیوه عمدتاً از طریق دستگاه گوارش جذب می شود. بدن این اشکال جیوه را متفاوت پردازش می کند و سطوح تحمل متفاوتی برای بخار جیوه و متیل جیوه دارد. با این حال، برخی از مطالعات اخیر نشان می دهد که جیوه معدنی از آمالگام دندانی و جیوه ارگانیک (متیله) از غذاهای دریایی می توانند در بدن به یکدیگر تبدیل شوند و تمایز بین اثرات بالقوه سلامتی آنها را دشوار می کند.

تجمع زیستی چیست؟

تجمع زیستی به تجمع یا افزایش پیوسته غلظت یک ماده شیمیایی در اندام ها یا بافت های بدن اشاره دارد. جیوه حاصل از آمالگام دندان و منابع دیگر (به عنوان مثال، ماهی) تجمع زیستی است. اگرچه بیشتر جیوه (چه از آمالگام دندان یا غذا) حذف می شود، بخشی از آن می تواند در مایعات و بافت های بدن از جمله کلیه ها و مغز جمع شود. با این حال، مطالعات نشان نداده اند که افزایش سطح جیوه و تجمع زیستی ناشی از آمالگام دندانی منجر به آسیب قابل تشخیص به اندام های هدف شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تجمع زیستی، لطفاً به اینجا مراجعه کنید.

اگر نگران جیوه موجود در آمالگام دندان هستم، آیا باید پرکردگی هایم را حذف کنم؟

اگر مواد پرکننده شما در شرایط خوبی هستند و هیچ پوسیدگی در زیر پرکننده وجود ندارد، آرکاتجهیز دنت توصیه نمی‌کند که پرکننده‌های آمالگام خود را حذف یا جایگزین کنید.

حذف پرکردگی های آمالگام دست نخورده منجر به از دست دادن غیرضروری ساختار سالم دندان می شود و شما را در معرض افزایش موقت بخار جیوه آزاد شده در طول فرآیند برداشتن قرار می دهد.

پرکردگی های آمالگام دست نخورده در هر فردی، از جمله گروه های حساس مانند مادران باردار/ شیرده و کودکان، نباید به منظور پیشگیری از بیماری یا وضعیت سلامتی برداشته شوند، مگر اینکه از نظر پزشکی توسط یک متخصص مراقبت بهداشتی ضروری تشخیص داده شود.

اگر شرایط سلامتی دارید (به ویژه حساسیت/آلرژی به جیوه، یا بیماری عصبی/کلیوی)، ممکن است در مورد نیاز به برداشتن و جایگزینی با دندانپزشک و/یا پزشک خود صحبت کنید.

شرکت فروش تجهیزات دندانپزشکی و پزشکی آرکاتجهیز دنت

آیا نگرانی در مورد استفاده از آمالگام دندانی در برخی از جمعیت های پرخطر وجود دارد؟

اطلاعات بررسی شده توسط ما در دو دهه گذشته به عدم اطمینان در مورد اثرات قرار گرفتن در معرض جیوه از آمالگام دندانی، سطوح قرار گرفتن در معرض قابل قبول برای بخار جیوه (گاز)، پتانسیل تجمع جیوه در بدن، و اینکه آیا میزان تجمع آن وجود دارد، اشاره می کند. جیوه حاصل از آمالگام دندانی منجر به پیامدهای نامطلوب سلامتی می شود.

اکثر شواهد نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض جیوه حاصل از آمالگام دندانی منجر به اثرات منفی سلامتی در جمعیت عمومی نمی شود. قرار گرفتن در معرض جیوه ممکن است خطر بیشتری برای سلامتی در گروه‌های خاصی از افراد ایجاد کند، که ممکن است بیشتر در معرض عوارض جانبی بالقوه مرتبط با جیوه باشند.

این جمعیت های پرخطر عبارتند از:

 1. زنان باردار و جنین های در حال رشد آنها؛
 2. زنانی که قصد باردار شدن دارند؛
 3. زنان شیرده و نوزادان و نوزادان آنها؛
 4. کودکان، به ویژه آنهایی که کمتر از شش سال سن دارند؛
 5. افراد مبتلا به بیماری عصبی از قبل موجود؛
 6. افراد مبتلا به اختلال عملکرد کلیه؛
 7. افرادی که دارای حساسیت شدید شناخته شده (آلرژی) به جیوه یا سایر اجزاء (نقره، مس، قلع) آمالگام دندان هستند.

اگر در هر یک از گروه های خطر بزرگ ذکر شده در بالا قرار می گیرید، ما قویاً استفاده از ترمیم های غیر آمالگامی مانند رزین های کامپوزیت و سیمان گلاس آینومر را توصیه می کند اگر دندانپزشک شما فکر می کند این مواد برای ساختار و مکان دندان آسیب دیده شما مناسب هستند. و اگر سابقه واکنش آلرژیک یا حساسیت مفرط به این مواد ندارید.

شرکت فروش تجهیزات دندانپزشکی و پزشکی آرکاتجهیز دنت

ما به هیچ‌کس توصیه نمی‌کند که پرکننده‌های آمالگام موجود را در شرایط خوب حذف یا جایگزین کند، مگر اینکه از نظر پزشکی توسط یک متخصص مراقبت بهداشتی ضروری تلقی شود (به عنوان مثال، حساسیت بیش از حد مستند به مواد آمالگام).

حذف پرکردگی های آمالگام دست نخورده منجر به از دست دادن غیرضروری ساختار سالم دندان و افزایش موقت قرار گرفتن در معرض  بخار جیوه اضافی آزاد شده در طول فرآیند برداشتن می شود.

دوام هر ترمیم دندان علاوه بر مواد پرکننده دندان به عوامل زیادی بستگی دارد. برای کمک به ماندگاری بیشتر دندان ها و پرکردگی ها، باید رژیم غذایی سالم، بهداشت دهان و دندان مناسب و معاینات منظم دندان ها را رعایت کنید.

همه باید گزینه های درمانی، از جمله مزایا و خطرات مرتبط با آنها را با دندانپزشک خود در میان بگذارند. بروشور اطلاعاتی برای بیماران را مشاهده کنید و در صورت داشتن سؤالات اضافی از دندانپزشک خود بپرسید.

پیج اینستاگرام آرکاتجهیز دنت

شرکت فروش تجهیزات دندانپزشکی و پزشکی آرکاتجهیز دنت

 

 

دیدگاهتان را بنویسید